Pritrkovalska skupina
Skupina je pričela z vajami oktobra 2012.
Prvič je skupaj muzicirala na zasebni zabavi, ko si je uglasila 4 čaše (enake oblike, različne ravni tekočine) in nanje potrkavala z jedilnim priborom.
Prav ob tej priložnosti se je prisotnim, vsem tudi članom društva, porodila zamisel, da bi pri KD Korte ustanovili pritrkovalsko skupino. Pridobili smo še enega člana in vaje so se začele.
Vaje potekajo enkrat tedensko v pevski sobi zadružnega doma in pod mentorstvom slovenskega kolavdatorja, zvonoslovca, pritrkovalca in učitelja pritrkavanja z dolgoletnimi izkušnjami, Marka Cesna Sceka. Skupina je pet let redno vadila na štirih različno uglašenih ceveh.
Prva pritrkavanja na dveh zvonovih župnijske cerkve v Kortah (namesto tretjega si je skupina prva leta pomagala z improviziranim zvočilom) so spremljala v dogovoru in s soglasjem župnika, g. Stanka Fajdige vse tri svete večere 2012-13. Skupina je pritrkavala tudi na veliko soboto in za veliko noč 2013.
Po praznikih je en član skupino zapustil, a sta se ji takoj nato pridružila dva nova ...
Med poletnimi počitnicami
24.04.2013
Poletna PGŠ Budanje, poleti 2013 - zvonik V Budanjah je bilo 38 udeležencev iz raznih slovenskih krajev, naša skupina je ob tej priložnosti navezala stike predvsem s skupino iz Škofljice, ki nas je v avgustu že obiskala v Kortah in se predstavila s svojim pritrkavanjem.
*Pritrkavanje je v treh različnih znanstvenih ali strokovnih publikacijah definirano kot: 1) »poseben način zvonjenja, pri katerem se udarja na zvonove neposredno s kembljem po določenih ritmičnih obrazcih« (Kumer 1983: 32); 2) »pesem zvonov, ritmično zvonjenje, ko se glasovi posameznih zvonov zlivajo v melodijo po strogo določenih zaporedjih« (Strajnar 1985: 1); 3) »poseben slovesen način ritmičnega zvonjenja ob večjih cerkvenih praznikih, pri katerem se glasovi posameznih zvonov zlivajo v melodijo« (Kumer v Baš 2004: 477)