Tudi letos je bilo prve dni po majskih počitnicah v galeriji - muzeju v Kortah zelo živo: našo sobo si je v 5 skupinah ogledalo 94 otrok in njihovih 9 spremljevalcev.
Slišali ali utrdili so nekaj svojega znanja o bližnjem arheološkem najdišču, prazgodovinskem gradišču kaštelir (po domače kašler), slišali nekaj zgodb o življenju naših bolj ali manj daljnih prednikov in videli nekaj predmetov: več kot 2500 let star in leta 2010 najdeni bronasti kipec kašlerskega goniča, kot tudi predmete iz vsakdanjega življenja izpred nekaj desetletij.
Slišali so o težkem življenju peric, mlekaric, gospodinj in kmetov nekoč, o etnološkem pustu s "štracarjem" in obveznimi liki Šavrinije, o letošnji kortežanski 200. obletnici prve slovenske ljudske šole v slovenski Istri, o običajih in navadah praznične pomladi in dišpetah (nagajivkah). Slišali so nekaj narečja (domačini tudi zašraj'li) pa o majniških navadah med fanti nekoč, o razstavljenih nagrajenih slikah nekdanjih zelo uspešnih ex-temporov v organizaciji KD Korte.
Izvedeli pa so tudi, kaj je še shranjeno v vitrini: publikacije, kjer so zbrani praktično vsi podatki o kraju in njegovih pomembnih in zavednih ljudeh, domoljubih (duhovnikih in učiteljih), ki imajo zasluge, da se je v Kortah ohranil slovenski jezik in kultura, za spominjanje in učenje in zbirke pripovedk, iger, ugank - zbranega slovstvenega ljudskega izročila.
Ja, majske dišpete v Kortah še živijo!